مضرات ترکیب برخی میوه‌ها و سبزی‌ها

میوه‌ها و سبزیجات جزو مواد غذایی عالی با خواص فراوان هستند اما به شرطی که از ترکیب آنها با هم خودداری شود. مصرف میوه به‌صورت روزانه، روند سوخت و ساز قند، چربی و پروتئین را در بدن بالا می‌برد و موجب حفظ سلامت و تندرستی بدن می‌گردد.


میوه‌ها به 4 گروه میوه‌های شیرین، میوه‌های اسیدی، میوه‌های غیراسیدی و میوه‌های خنثی تقسیم‌بندی می‌شوند. هنگام مصرف میوه‌ها یا تهیه سالادهای میوه باید از میوه‌های هم‌گروه استفاده کرد.


ترکیب برخی میوه‌ها با یکدیگر نه تنها ممکن است سودی به همراه نداشته باشد، بلکه گاهی اوقات می‌تواند جان فرد را نیز در معرض تهدید قرار دهد. پس این میوه‌ها نباید با هم خورده شوند.


میوه ها و سبزیجاتی که هرگز نباید آنها را با یکدیگر ترکیب کنید

میوه ها و سبزیجاتی که هرگز نباید آنها را با یکدیگر ترکیب کنید


هویج و پرتقال:

ترکیب این دو ماده غذایی می‌تواند موجب شکل‌گیری سوزش سردل و رفلاکس صفراوی شود. آب هویج و پرتقال به صورت روزانه مصرف می‌شوند، اما باید به این نکته اشاره داشت که این کار می‌تواند به آسیب کلیه منجر شود. ترکیب این دو ماده غذایی گاهی اوقات می‌تواند کشنده باشد.                    


شیر و آناناس:

این ترکیب می‌تواند به شکل‌گیری سردرد، معده درد، عفونت، اسهال و تهوع منجر شود. آناناس حاوی بروملین است بنابراین، هرگز نباید با شیر ترکیب شود. این ترکیب برای نوزادان بسیار خطرناک است.


لیمو و پاپایا:

ترکیب لیمو و پاپایا می‌تواند به شکل‌گیری کم خونی و مشکلاتی در زمینه سطوح هموگلوبین منجر شود. از مصرف این ترکیب پرهیز کنید و همچنین، آن را به کودکان ندهید.


موز و گواوا:

این ترکیب می‌تواند به شکل‌گیری تهوع و سردرد منجر شود، زیرا موجب تولید گاز و اسیدوز می‌شود.


شیر و پرتقال:

اضافه کردن آب پرتقال به غلات صبحانه و شیر، گوارش را برای معده دشوار می‌سازد. معده توانایی پردازش نشاسته غلات صبحانه را ندارد و این می‌تواند به شکل گیری مشکلات سلامت منجر شود.


موز و پودینگ:

ترکیب موز و پودینگ تولید سم را تحریک می‌کند و گوارش آن سخت و دشوار است. این ترکیب برای نوزادان می‌تواند کشنده باشد.


میوه‌ها و سبزیجات:

میوه‌ها حاوی قند هستند و گوارش آنها زمانبر است. از این رو میوه‌ها برای مدت زمان بیشتری در معده باقی می‌مانند و با انتشار سموم به شکل گیری سردرد، اسهال، عفونت و معده درد منجر می‌شوند


ترکیب‌ مناسب میوه‌ها با یکدیگر

ترکیب‌ مناسب میوه‌ها با یکدیگر

شیرین:

موز، سیب، آلو، طالبی و هندوانه. ترکیب این میوه‌ها با یکدیگر به دلیل اینکه حاوی اسید نیستند، پیشنهاد می‌شود.

اسیدی:

لیمو، پرتقال، بلوبری، انگور و گریپ فروت. این میوه‌ها حاوی اسید سیتریک هستند و می‌توانند با یکدیگر ترکیب شوند.

نیمه اسیدی:

تمشک، انبه، سیب و توت فرنگی. این میوه‌ها از محتوای اسید کمی برخوردار هستند.

خنثی:

آووکادو، بادام، بادام زمینی، گردو و نارگیل. این میوه‌ها با برخورداری از ویتامین، چربی‌های سالم و پروتئین بالا، در کنار هم مناسب هستند.

درباره ما

اطلاعات تماس

تلفن: 2-35242291 (076)

دورنگار: 35242293 (076)

آدرس: قشم، بلوار 22 بهمن، اداره کل غذا، دارو و استاندارد سازمان منطقه آزاد قشم

ایمیل: info@qfds.org